Minik Bir Entelektüel Yetiştirmek

Ulysses’i okudunuz, Shakespeare, Cervantes, Woolf, Orwell, de Beauvoir, Dostoyevski derken suyun öte tarafına hakimsiniz diyelim. Tanpınar, Yaşar Kemal, Orhan Pamuk, Sevim Burak, Leyla Erbil, Oğuz Atay diye uzayıp giden bir yerli yazar listeniz de var. Murakami’yi tabii ki okudunuz, Rashomon’u da.

Kitaplar arasında geçen yıllar, o film festivali senin, bu konser benim derken bir gün çocuk sahibi olmak istediniz ve işte kucağınızda şahane yavrunuz.

İçinizi kemiren o sorunun yanıtı bu defaki konumuz: Minik bir entelektüel yetiştirmek için haberdar olunması gereken 10 çocuk kitabı. (*)

Hayalperest – Pam Munoz Ryan & Peter Sis

Listemize şiirle karışık bir kitapla başlıyoruz. Henüz bir çocuk olan Pablo Neruda ile tanışıp o büyürken yazdığı şiirlerini de okuyabileceğiniz, sürükleyici bir kitap bu…

“Etrafınıza bir bakın. Sizin için yalnızca bir tehlike var burada: Şiir.”

 

Üç Öykü – Sabahattin Ali

Arabalar Beş Kuruşa/Ayran/Sırça Köşk

Kürk Mantolu Madonna’yı ileride tabii ki okuyacak ama edebiyatımızın ölümsüz yazarının dünyasını görmek için bu öyküler güzel bir başlangıç olabilir. Güzel derken, gülecek eğlenecek anlamında değil tabii; duygulanacak, yadırgayacak, kendi evreninden uzak bulacak belki ama edebiyat zaten biraz da başka dünyaları fark etmek değil mi?

 

Saftirik – Jeff Kinney

Okumayanlar için bu listede çöpten adam resimleriyle dolup taşan bir “çok satan” kitabı görmek şaşırtıcı olabilir. Olmasın. Kitap orta sınıf bir ailenin yaşantısına inceden bir mizahla yaklaşırken, devlet  ortaokuluna giden ortanca bir çocuğun da aile, okul, arkadaşlık ilişkilerini derinlikli bir ironiyle işliyor. Gerçekten çok komik. Kitap okurken eğlenmek herkesin hakkı, çocuğunuzun da öyle…

 

Harry Potter – J. K. Rowling

Tüm zamanların en çok satan kitaplarından birini atlamak olmaz. Hayal gücünün dehayla birleşmesi tam da böyle bir kitap çıkartıyor ortaya. Karakterlerin incelikle işlendiği, olay örgüsünün temposunun düşmediği, gizem içinde başka bir gizem derken çocuğunuza heyecanlı bir macera yaşatan, görmeyi bilen gözler için kurmaca dersleriyle dolu bir kitap bu.

 

Çıtır Çıtır Felsefe – Brigitte Labbé & Michel Puech

İyi-Kötü, Yaşam ve Ölüm, Adalet ve Haksızlık, Mutluluk ve Mutsuzluk bu serinin kitaplarının bazı başlıkları… Temel kavramları örneklerle açıklayan ve üzerine düşündüren bir seri. Okuması kolay, resimleri keyifli.

Sonuçta, çocuğunuzun ergenliğine ve defterlerinde bir yerlere “insanın hayatı, yenileceğinden hiç şüphe etmeksizin, var olmaya çalışmak için harcanmış bir çabadır” yazmasına ve Schopenhauer, Nietzsche falan okumasına nereden baksanız beş-altı sene var.

 

Klasik Müzik Masalları – Neşe Türkeş

Müzik ruhun gıdası. Çocuğunuz muhakkak anne karnında dinlemeye başlamıştır zaten ama dünyaya geldikten sonra da yukarıda bahsi geçen seriyle Vivaldi, Bach, Mozart, Beethoven, Tchaikovsky ve Chopin’i eğlenceli masallarla tanıma fırsatını bulabilir. Uzun araba yolculuklarında kitabın yanındaki CD’yi dinlemek, çocuğunuza masal keyfini yaşatırken, ustaların klasik eserleri yolculuğun ızdırabını hepiniz için bir nebze azaltabilir.

Bu tavsiyeyi yazarken uykusuz araba kullanmadığınızı varsayıyoruz.

 

Koralin ve Gizli Dünya – Neil Gaiman

Ürkünç ve heyecanlı bir macera. Cesaret korkmamak değil, korktuğun halde bir şeyleri yapabilmekse,  cesur bir kız çocuğun başrolde olduğu bir kitap bu.

Bizim çocuk henüz küçük, çok etkileniyor derseniz, alternatif Neil Gaiman önerisi, “Babamı İki Japon Balığı ile Değiş Tokuş Ettiğim Gün” olabilir. Artık babası korksun.

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry

Yetişkinlerin çocuklardan daha fazla sevdiği veya seviyor gözüktüğü, bu listenin yazarının gerek etraftaki kitaptan esinlenilmiş satılık objeler olsun, gerekse bu kitaba yapılan referanslar olsun, kafasını çevirdiği her yerde Küçük Prens’i görmesi sebebiyle bu kitaptan içi şişmiş olsa da son yüzyılın en abartılmış kitaplarından biri olup olmadığına minik yavrunuz kendisi okuyarak karar versin.

 

Genç Yazarın Seyir Defteri – Louie Stowell

Kitap okumanın yazma isteğini uyandırması pek muhtemel. Kurmacanın kurallarını adım adım içeren kitap bir nevi atölye çalışması sağlıyor. Çocuğunuzun kendi kelimeleriyle bir hikâye oluşturmayı adım adım deneyimleyebileceği bu kitabı da listemize alıyoruz.

Yazar olmasa da, ilerleyen yıllarda, kargacık burgacık yazısıyla hayal dünyasını döktüğü sayfaların onu da, sizi de tatlı bir zaman yolculuğuna çıkartacağı kesin.

 

(*) Uyarı! Her liste kadar eksik ve yanlıştır. Oluşturanın tamamen subjektif değerlendirmesini içermektedir.

 

  • Sanem Bozkurt – Sarp’ın Gizemli Kitabı/İş Bankası Kültür Yayınları tarafından 2018’de yayınlanmıştır.

 

 

Tags from the story
, ,
Written By
More from Sanem Bozkurt

Minik Bir Entelektüel Yetiştirmek

Ulysses’i okudunuz, Shakespeare, Cervantes, Woolf, Orwell, de Beauvoir, Dostoyevski derken suyun öte...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir